7 Ağustos 2014 Perşembe

Hasan Ali Toptaş’tan Yazma Üzerine 9 Öneri!

Benim gibi işi sürekli metin yazmak olan ya da yazmaya ilgi duyan varsa aşağıdaki öneriler faydalı olabilir diye paylaşmak istedim. İşte Gölgesizler kitabının yazarı Hasan Ali Toptaş'ın  yazma üzerine birbirinden değerli tavsiyeleri:


1. Aklınızı meşgul eden başka bir şey varsa yazmayın, mümkünse gidip önce o işi halledin; kelimeler aklınıza takılan şeye takılmasınlar.

2. Ortak aklın çayırlarından gelen sesler çoğu zaman size sizin sesinizmiş gibi görünür; ayıklayın onları, kulak asmayın!

3. En çok hangi yazarı seviyorsanız, yazdıklarınızı sadece o yazar okuyacakmış gibi yazın; bu, bir metni fazlalıklardan ve gereksiz açıklamalardan korumanın en basit yoludur.

4. Kalemi elinize aldığınızda, edebiyata dair bildiklerinizi aklınızda yahut öteki elinizde hazır bulundurmayın; çünkü sanat söz konusuysa, bilginin kendisi değil buharı muteberdir.

5. Bir metni yazarken, metnin de sizi yazmasına fırsat verin.

6. Kendinizi makul hissediyorsanız yazmayın; yazmak için kendinizi ya hiç ölçeğinde küçük ya da her şeye hükmedecek derecede büyük hissetmelisiniz.

7. Yazarken okuru, eleştirmenleri, yayınevini, ailenizi, dostlarınızı, toplumsal kuralları ve devletin kanunlarını unutun; yazmak, her türlü iktidarın uzağında gerçekleşen çok özel bir uğraştır.

8. Kullanacağınız kelimeleri seçerken, iki kelime arasındaki boşluğun da dile dâhil olduğunu unutmayın; o boşluk, o iki kelimenin bize çağrıştırdığı kelimelerden oluşur.

9. Gerektiğinde, buraya kadar okuduğunuz sekiz öneri de dâhil hiçbir öneriyi umursamayın; çünkü, yazmak bildiğini okumaktır!


Kaynak: Edebiyathaber

1 yorum :

  1. MERHABA CANIM öncelikle bloğun hayırlı olsun:=) gerçekten güzel bir yazı paylaşmışsın severek okudum. bloğunu da takibe aldım bende bloğuma beklerim:) sevgilerle

    YanıtlaSil

Disquis

.