12 Ocak 2014 Pazar

Ve Dağlar Yankılandı-Khaled Hosseini

Pazartesi sendromunu dibine kadar yaşadığım bir Pazar gününden merhaba. Bu hafta işler o kadar yoğundu ki hafta sonu gelse yatıp dinlensem diye dört gözle bekledim resmen. Pek yatıp dinlendiğim söylenemez ama yeteri kadar kendime vakit ayırdım sanırım :)


Yine kendime vakit ayırdığım günlerden birinde bitirdim Ve Dağlar Yankılandı'yıKitabın yazarı Afgan göçmeni Khaled Hosseini. Yazarın okurken ağlama krizlerine girdiğim Uçurtma Avcısı kitabı beni nasıl sarstıysa kendisini kitaplığımda her görüşümde gözlerim hala dolu dolu olur. Dolayısıyla bende iz bırakan yazarlar arasında 1.sırada kendisi. Bu da başka bi' yazı konusu ya neyse. 

Khaled Hosseini


Hosseini'nin kafamızda canlandırdığımız Afgan yazar profiline hiç uymadığını yandaki fotoğrafından da anlayabilirsiniz. Kendisinin, Bin Muhteşem Güneş, Uçurtma Avcısı ve Ve Dağlar Yankılandı olmak üzere pek popüler 3 kitabı bulunuyor. Üç kitap da insanın içine işleyen ve okuduktan sonra en az 2 gün kendinize gelemediğiniz türden kitaplar. Daha sık kitap yazması gereken bir yazar Hosseini...
Son kitap Ve Dağlar Yankılandı'da hikaye, ilk 2 kitapta olduğu gibi Afganistan'da başlıyor. Öykü ilerledikçe Afganistan'la sınırlı kalmayıp kendinizi Pakistan, Paris, Amerika ve Yunanistan'da buluyorsunuz. İki kardeş Abdullah ve Peri'nin birbirinden ayırılmasıyla gelişen olaylar ve süreci konu edinen kitap, biraz karışık ancak anlaşılabilir bir kurguya sahip. Daha ilk sayfalardan hikaye sizi yakalıyor, farklı karakterlerin hikayelerinin anlatılmasıyla olayların birbiriyle nasıl ilişkilendirileceğini merak ediyorsunuz. Birbirleriyle bağlantılı bu karakterlerin hikayesi yüreğinize dokunuyor. Bu arada benim kitabın en sevdiğim bölümü, ilk sayfalarda yer alan Baba'nın Abdullah ve Peri'ye masal anlattığı bölüm oldu. Masal ağzımda kekremsi bir tad bıraktı. Ağlamaya en yakın olduğum bölümdü...

Eğer Hosseini'nin ilk 2 kitabını okumuşsanız muhtemelen bu kitabı yüksek beklentilerle okuyacaksınız. Üzülerek söylemek gerekirse, Ve Dağlar Yankılandı yazarın diğer kitapları kadar vurucu bir etki yapamıyor, kimi zaman kurguyu kaçırıp, arka sayfalara bakma ihtiyacı hissediyorsunuz. Bunların dışında, hikayenin sonunu ve bağlantıları merak ettiğiniz için elinizden bırakamayacağınızı da belirtmek isterim. 


Çarpıcı bazı cümleler;

"Bazen bir eli kurtarmak için bir parmak kesilmelidir."

“İyi şeylerin hiçbiri bedava değildi. Sevgi bile. Her şeyin bedelini ödüyordun. Ve eğer yoksulsan, elindeki tek nakit, kahır çekmekti.”Başka bir postta görüşmek üzere.

Sevgilerimle

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Disquis

.